70 LET KOŠARKARSKEGA KLUBA LITIJA

Kategorija: Novice Objavljeno: sreda, 10 maj 2023

Košarkarski klub Litija v letošnjem letu praznuje 70 let delovanja in je drugi najstarejši športni kolektiv v občini Litija. Začetki segajo na Levstikovo 4 v Litiji, kjer so dijaki, ki so se vozili v šolo v Ljubljano, poleti leta 1952 postavili koš, ki so ga dobili v litijski šoli. Na dvorišču zaradi majhnega prostora ni bilo mogoče organizirati vadbe. Igralo se je 2:2, 3:3 in metali prosti meti.
Fantje so že spomladi leta 1953 postavili lesena koša na bivšem atletskem tekališču ob Savi. Igrišče je bilo pokrito z ogorki. Prva košarkarska tekma v Litiji je bila odigrana 26. 4. 1953 ob 13. uri, na igrišču ob Savi. Litijani so z 59 : 2 premagali ekipo Gimnazije II. iz Zagorja. Tekmo je sodil vsestranski športnik in učitelj, gospod Hinko Lebinger. Na tekmi je bilo prisotnih 150 gledalcev. Za Litijo so igrali: Janez Kifner, Albert Kavčič, Ivan Baus, Anton Lekše, Anton Lebinger, Jože Škobrne in Gusti Kajtna.Leta 1957 se je zgodil prvi poizkus organiziranja ženske košarke. Dekleta so s treningi začele leta 1963. Prvo tekmo so dekleta odigrale leta 1965 z ekipo Ježice iz Ljubljane in izgubile s 50:17. Klub je aktivno deloval na področju ženske in moške košarke do leta 1990. Na žalost je delo z ženskimi ekipami v devetdesetih letih zamrlo.

Ekipa Litije 7.8.1953 v Zagorju:
Od leve proti desni stojijo: Janez Kifnar, Ivan Baus, Franc Štrus, Ivo Jugovic, Mirko Mrva
čepijo: Gusti Kajtna, Albert Kavčič, Matjaž Zupančič, Tone Lebinger in Janez Kastelic

 


Prvi večji uspehi so bili doseženi v letih 1971, 1972 in 1973, ko se je članska ekipa v dveh sezonah iz 2. SKL preko 1. B SKL, leta 1973 uvrstila v 1. A SKL. Tega leta so mladinci zasedli 3. mesto, pionirji pa 4. mesto v Sloveniji.
Leta 1977 je v Sloveniji prišlo do reorganizacije tekmovanj (portoroški sklepi). Iz Zasavja je tako po novem sistemu igrala v rednem tekmovanju samo selekcija. Nosilec je bil Rudar iz Trbovelj. Članska ekipa Litije je igrala v rekreativni ligi. Leta 1978 so se vsa tekmovanja začela odvijati v dvoranah.
Tega leta sta košarkarska kluba Litija in Zagorje sestavila ekipo (druga selekcija Zasavja), ki je nato dve leti nastopala pod imenom LI-ZA v 1. SKL.
Na srečo so bili leta 1980 portoroški sklepi ukinjeni in prišlo je do reorganizacije tekmovanj.
Leta 1982 so člani zasedli 1. mesto v 2. SKL vzhod in se zopet uvrstili v 1. SKL, kjer so igrali dve leti.
V samostojni Sloveniji se je članska ekipa leta 1994 ponovno uvrstila v 1. SKL, kjer je nastopala dve leti.
Največji uspeh pri mlajših kategorijah v tem obdobju je bil dosežen leta 1998 in 1999, ko so se pionirji dvakrat zapored uvrstili med štiri najboljše v Sloveniji. Leta 1998 so osvojili 4. mesto in leta 1999 2. mesto v Sloveniji.
Od leta 2003 do leta 2011 je članska ekipa nastopala v 2. SKL. Od leta 2012 do leta 2020 je članska ekipa nastopala v 3. SKL. Leta 2020 se je članska ekipa vrnila v 2. SKL, kjer uspešno nastopa še danes.
V sezoni 2013/2014 je klub ponovno začel s treningi za dekleta. V sezoni 2014/2015 je v rednem tekmovanju nastopala ekipa U11.
Tako smo edini klub v Sloveniji, ki organizira treninge za dekleta in fante. Ostali klubi za dekleta in fante delujejo samostojno.

V letošnjem jubilejnem letu trenirajo in nastopajo na tekmovanjih v okviru KZS naslednje ekipe:
DEKLETA: mladinke (U18), kadetinje (U16), starejše pionirke (U14), pionirke (U12), mlajše pionirke (U10) in začetnice (U8)
FANTJE: člani 2. SKL in pokal SPAR, mladinci (U18), kadeti (U16), starejši pionirji (U14), pionirji (U12), mlajši pionirji (U10) in začetniki (U8)
 
Klub je zelo dobro in uspešno sodeloval tudi s Košarkarsko zvezo Slovenije.
Nekateri veste, nekateri pa verjetno  tudi ne, da so bile leta 1992 na gradu Bogenšperk slovesno ustanovljene državne košarkarske reprezentance Slovenije. Prireditev je v sodelovanju s Košarkarsko zvezo organiziral naš klub. Košarkarskega praznika na Bogenšperku so se udeležili vsi takratni vodilni možje slovenske košarke. Gostitelj je bil litijski župan in dolgoletni predsednik kluba Mirko Kaplja, ki se je s sodelavci potrudil, da je bil zgodovinski zbor slovenskih košarkarjev na najvišji možni ravni. S tem smo vnovič dokazali, da je geografsko središče Slovenije tudi pomemben košarkarski center. S svojo navzočnostjo je zbrane počastil takratni slovenski predsednik Milan Kučan.
 
19. in 20. januarja 2002 smo v dvorani Gimnazije Litije organizirali finalni pokalni turnir za ženske. Pokalne prvakinje so postale igralke kluba Lek Ježica.
 
Novembra 2002 smo v Športni dvorani v Litiji organizirali kvalifikacijsko tekmo med Slovenijo in Anglijo za evropsko prvenstvo 2003 na Švedskem, Slovenija je premagala Anglijo s 104:71.

 


 
Košarkarska zveza Slovenije nam je ob 60. obletnici kluba, pred evropskim prvenstvom v Sloveniji, zaupala organizacijo prijateljske tekme državnih reprezentanc Slovenije in Makedonije. V Športni dvorani v Litiji je 28. 7. 2013 Slovenija zmagala z rezultatom 63:54.


V svojem obstoju je klub dosegel veliko uspehov in tudi padcev. Nikoli pa v klubu nismo zanemarili dela z mladimi v vseh kategorijah.
 
V soboto, 20. 5. 2023 bo klub v okviru praznovanja obletnice v sodelovanju s KZS organiziral turnir ulične košarke 3x3  za člane, fante U15 in dekleta U18.
 
O ostalih prireditvah boste obveščeni v medijih.

V. Zdravko Špes
 KK Litija