1973/1974 - 1B SKL

Kategorija: Arhiv člani Zadnja posodobitev: torek, 11 oktober 2022

Lestvica 1B. SKL v sezoni 1973/74 (moški):

1.  Prule, Ljubljana  18 13      5  1279:1141 26
2.  Ježica, Ljubljana  18 13      5  1441:1269 26
3.  Koper   18 12      6  1448:1282 24
4.  Ljubljana   18 10      8  1224:1196 20
5.  Zagorje   18   9      9  1304:1299 18
6.  Litija   18   9      9  1307:1349 18
7.  Elektra, Šoštanj  18   8    10  1321:1318 16
8.  Jesenice   17   8      9    967:973 16
9.  Postojna   18   6    12  1090:1313 12
10.  Ruše   17   1    16  1013:1254   2

Končni vrstni red v sezoni 1973/74 (1. ZKL): 1. Olimpija.
2. ZKL: 2. Domžale, 3. Slovan, 4. Rudar, 5. Ilirija, 6. Kovinotehna.
1. SKL: 7. Maribor, 8. Vrhnika, 9. Beti, 10. Kovinotehna, 11. Triglav, 12. Fructal, 13. Novoteks, 14. Branik, 15. Trnovo, 16. Marles, 17. Radenska, 18. Lesonit.
1. B SKL: 19. Prule, 20. Ježica, 21. Koper, 22. Ljubljana, 23. Zagorje, 24. Litija, 25. Elektra, 26. Jesenice, 27. Postojna, 28. Ruše …


DOGODKI V LITIJI, TEŽAK UDAREC  JESENIŠKI KOŠARKI

Ljubitelji športa na Jesenicah, so bili hudo presenečeni, ko so v dnevnem časopisju prebrali, da so košarkarji Jesenic pet sekund pred koncem prvenstvene tekme 1.B košarkarske  lige z ekipo Litije v Litiji , zapustili igrišče pri rezultatu 69:68 za domačo ekipo.
Že isti večer je na Jesenice prispel telegram iz Ljubljane, v katerem tekmovalna komisija KZS sporoča, da je moška ekipa Jesenic izključena iz nadaljnjega tekmovanja. Da bodo jeseniški ljubitelji športa lahko spoznali realno sliko dogodkov v Litiji, je najbolje, da dogodke še enkrat pregledamo. Le-te pa navaja tudi uradni ugovor KK Jesenice na tako odločitev, ki so ga sprejeli na izrednem sestanku UO košarkarskega kluba. Pritožba je sestavljena iz šestih točk, navedel pa bom v strnjeni obliki le dejstva, ki so važna, da bodo bralci spoznali resnično stanje! UO košarkarskega kluba Jesenice, sicer obsoja nešportno obnašanje igralcev moške ekipe ob koncu tekme v Litiji , vendar pa je po zaslišanju igralcev i n trenerja prišel do naslednjih zaključkov:
Moško ekipo sestavljajo večinoma mladi igralci, ki so že na začetku svoje tekmovalne poti spoznali, da se velikokrat športna borba sprevrže v zakulisna spletkarjenja. Košarka je šport, k i je morda najbolj izpostavljen raznim zakulisnim odločitvam, ki jih povzročajo zapisnikarji, časomerilci in sodniki. že pred tekmo v Litiji je bila moška ekipa Jesenic kar štirikrat premagana z eno samo točko razlike. V vseh štirih tekmah so naši ekipi odvzeli zmago ravno zapisnikarji in časomerilci. N a vse tako izgubljene tekme so vložili pritožbe z dokazi o nepravilnostih na košarkarskih igriščih, toda TK je ugodno rešila le eno! Pa se vrnimo k dogodkom v Litiji.
Ekipa Jesenic je bila pri rezultatu 68:69 v posesti žoge. Ko je bilo do konca tekme še deset sekund, se je Vujačič odločil za met, katerega pa so mu domači igralci preprečili s tem, da so ga grobo zrušili. Do žoge pa se je dokopal Vauhnik, ki so ga ravno tako grobo zaustavili, igralec Litije Pesek, pa je kasneje celo priznal, da se je Vauhniku obesil za vrat. Sodnika pa sta takrat dosodila prekršek v korist domače ekipe (odvzela sta žogo Jeseničanom)! Tu je prekipela mera na klopi Jesenic do vrhunca. Trener Božič je skočil s klopi in zahteval pojasnilo, zakaj sta sodnika odvzela žogo. To pa je sodnik Habjan izkoristil in dosodil tehnično napako trenerju. Pri tem je prišlo do gneče okrog zapisnikarske mize, igralci Jesenic so obkolili sodnika in zahtevali od njega pojasnila, medtem pa je na igrišče vdrlo okrog 100 domačih gledalcev. V splošni zmedi so pričeli padati udarci po igralcih Jesenic, ki so se branili, udarce pa je sprejemal tudi sodnik Habjan, ki je že prej udaril z nogo igralca Jesenic, ker ga je le-ta v gneči nekoliko odrinil. Kdo je udaril sodnika, pa .se v splošni zmedi ni dalo ugotoviti! Ko so se duhovi pomirili, je kapetan Jesenic Vauhnik, vprašal glavnega sodnika Kučero, kako se bo tekma nadaljevala. Le-ta je izjavil, da se izvajata samo še dva prosta meta, Ker je tekma oziroma čas tekme že pretekel. Takrat so se igralci Jesenic, razočarani zaradi pristranskega sojenja in vedenja domačih gledalcev, odločili, da proti pravilom fer-pleja, ne pozdravijo nasprotnika, temveč so se prepričani, da je tekma končana, umaknili v slačilnico. Šele dvajset minut po končani tekmi, je sodnik Kučera, pokazal kapetanu Jesenic uro, s katere je bilo razvidno, da je do konca tekme manjkalo še pet sekund. Ker je sodnik Habjan izjavil, da ga je udaril igralec Jesenic Dušan Pirih, je glavni sodnik Kučera opravil zaslišanje (delegata na tekmi ni bilo). Zaslišanje je pokazalo, da je bil Pirih nepravilno izključen, ker se sodnika ni niti dotaknil! To je bilo zapisano tudi v zapisniku. Po pregledu vseh dejstev je na podlagi izjav igralcev Litije ter članka v Dnevniku, upravni odbor košarkarskega kluba ugotovil, da je ostra kazen izključitve iz tekmovanja neosnovana. Iz tega razloga se je na sklep TK KZS tudi pritožil na sekretariat KZS. Ob tem pa velja poudariti tudi to, da so košarkarji Jesenic reagirali izredno nešportno, ker niso ob koncu tekme pozdravili svojega nasprotnika UO košarkarskega kluba Jesenice je zato kaznoval trenerja Božiča in kapetana Vauhnika s strogim ukorom!  Iz tega lahko ugotovimo, da košarkarji niso zapustili igrišča iz protesta, temveč zato, ker so resnično mislili, da je tekma končana. Da so tako reagirali na sodnikove odločitve, je pogojeno z dogajanji v prejšnjih tekmah in očitnim spoznanjem, da tudi v Litiji ne smejo zmagati. Košarkarji sedaj čakajo, da bo sekretariat KZS ugotovil resnico, pa tudi to, da bo preklical sklep tekmovalne komisije. Ljubitelji športa na Jesenicah pa istočasno upravičeno pričakujejo od svojih športnikov, da se bodo športno borili izključno na športnih terenih.

Branko Jeršin
KK Jesenice 
Železar, 12. 09. 1974